Seriale coreene & KPOP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


welcome to the kdrama and kpop forum!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» Condica de prezenta
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeTue Sep 05, 2023 12:07 pm by HURREM

» ceva super!
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 4:06 am by HURREM

» Neata:))
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:57 am by HURREM

» Za lumeee!
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:55 am by HURREM

» here!!
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:54 am by HURREM

» cap albastru
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:53 am by HURREM

» Aim Speșiăăăăăl!
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:52 am by HURREM

» hello!
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:52 am by HURREM

» Nemesis se prezintă
Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeSun Jan 02, 2022 3:51 am by HURREM

Top posters
Lee Sue
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
Malitta E. Nightingale
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
RHM Tattoo
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
saga moon
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
Invader Lamu
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
Valla Alucard
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
,•’`*Tick Tock,•’♥`
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
(⊙)(⊙)
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
HURREM
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
Zsoltan
Crisoberil Ochiul Pisicii  Vote_lcapCrisoberil Ochiul Pisicii  Voting_barCrisoberil Ochiul Pisicii  Vote_rcap 
vizitatori
Crisoberil Ochiul Pisicii  Percent_0
Top posting users this month
No user

 

 Crisoberil Ochiul Pisicii

Go down 
AuthorMessage
Lee Sue
Prințesă
Prințesă
Lee Sue


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 2381
Puncte : 2686
Reputatie : 1
Localizare Localizare : Baia Mare
Stare de spirit Stare de spirit : (✪ω✪)

Crisoberil Ochiul Pisicii  Empty
PostSubject: Crisoberil Ochiul Pisicii    Crisoberil Ochiul Pisicii  Icon_minitimeTue Dec 08, 2015 9:52 pm

Crisoberil Ochiul Pisicii  Ochiul_pisicii


Denumirea crisoberil vine din limba greaca "chrysos" si "beryllos" insemnand "o linie alba-aurie".

Istoric, legenda

Grecii antici numeau Ochiul Pisicii cymophane, ceea ce inseamna "valuri de lumina". Oamenii din antichitate credeau ca Ochiul Pisicii putea sa vindele boli ale ochiului.
Atunci cand tineti piatra intre doua surse de lumina si o rotiti, va parea ca "ochiul" clipeste. Pe masura ce rotiti piatra, ochiul se desparte in doua linii ce se misca separat, iar apoi se unesc din nou.

Calitate, valoare

Cel mai important factor de valoare il reprezinta intensitatea si simetria ochiului. Piatra crisoberil Ochiul Pisicii exista in game de culori de la maro culoarea mierii si pana la verde-mar, nuantele de auriu fiind cele mai valoaroase. Pentru ca piatra sa prezinte efectul "ochiul pisicii" ea trebuie sa fie taiata in forma ovala sau usor rotunda, cunoscuta ca si cabochon.

Ingrijire

Crisoberilul este o piatra dura si durabila, cu 8.5 pe scala Mohs.
Curatarea crisoberilului se face cu apa calduta si sapun neutru: folositi o periuta de dinti pentru a curata in locurile unde se poate aduna praful.
Back to top Go down
http://japanandkorea.wikiforum.net/
 
Crisoberil Ochiul Pisicii
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Seriale coreene & KPOP :: Off topic :: Fan art! :: Curiozitati-
Jump to: